כאן תמצאו ריכוז של מאכלים שנחשבים למעוררי התפרצות התקף מיגרנה. זיכרו, אם אתם סובלים ממיגרנות תמיד מומלץ לעשות רישום של מאכלים שאתם אוכלים כדי לנסות ולהבין לאורך זמן אם יש מאכל שחוזר על עצמו בימים בהם אתם סובלים ממיגרנות.

1. הימנעות מארוחה

תאמינו או לא, אבל דווקא דילוג על ארוחה, או ארוחה בשעה מאוחרת מהרגיל היא בין הגורמים הבולטים להופעת המיגרנה. כמו שיש קשר בין שינוי הלו"ז שלנו בימי שבת להתפרצות מיגרנה, כך גם קיים קשר הדוק בין דילוג על ארוחות שהגוף רגיל אליהם להתפרצות של התקף מיגרנה.

באותה נשימה יש לציין שדווקא ארוחות גדולות ועמוסות שמכבידות על הגוף ופוגעות באיזון רמות הסוכר בגוף עלולות לעורר התקף.

ארוחת בוקר
חלב

2. מוצרי חלב

לחלב ומוצריו ישנה השפעה על הופעת המיגרנה וחריפותה. יש מחקרים המעידים על אנשים שהפסיקו לצרוך חלב ותדירות הופעת המיגרנה ירדה ב70%. 

גבינת צהובה לדוגמה, ידועה בתור טריגר להתקף כמעט מיידי, המון חולים מדווחים שכמעט תמיד אחרי אכילת גבינת צהובה הם חוים התקף.

3. יין אדום

מבין כל משקאות האלכוהול, היין האדום הוא הגורם המזרז ביותר להופעת מיגרנות. ברור לכולנו ששתייה מרובה גורמת להנגאובר ובאופן כללי כאבי ראש. באופן כללי, מומלץ להמנע ממשקאות אלכוהוליים על אחת כמה וכמה שסובלים ממיגרנות, אז הגוף שלנו יכול לעורר התפרצות בעקבות תרכובת טיראמין הנמצאת באלכוהול.

נודלס סיני

4. מונוסודיום גלוטומט

רבות נאמר כבר על מונוסודיום גלוטומט, יש מחקים שאומרים שהוא ממכר וכמובן שלא בריא, הוא נועד לחדד את הטעמים באוכל המוכן. אל שכחו שמדובר בחומר כימי, כך גם אם אתם לא סובלים ממיגרנות, מומלץ להתרחק ממנו. על אחת כמה וכמה לאלו הסובלים ממיגרנה מומלץ להתרחק ממאכלים המכילים אותו הוא גורם להתכווצות כלי דם במוח ומשחרר חנקן חמצני, שתי תופעות שגורמות לכאבי ראש להופיע באופן כמעט מיידי. 

המונוסודיום גלוטומט, בדרך כלל מופיע ברטבים מוכנים מראש, חטיפים, אבקות מרק, אוכל להכנה מהירה ועוד.

 

5. בשר אדום ובשר מעובד

מחקרים רבים מצביעים על קשר ישיר בין אכילת בשר מעובד (לדוגמה המבורגר, נקניקיות, נקניקים וכו') ובשר אדום באופן כללי גורמים להופעת המיגרנה.

מאכלים אלה מכילים טיראמין, ונתרן חנקתי – חומרים שגורמים לשינויים כימיקלים במוח ומגבירים סיכויים להופעת מיגרנה

המבורגר
שוקולד

6. שוקולד

אולי יהיה לחלקכם קשה לשמוע, אבל שוקולד הוא אחד הגורמים להופעת מיגרנות אצל חלק מהאוכלוסייה (כ-5%) שוקולד מכיל מונוסודיום גלוטומט, גלוטן וטיראמין, שלושתם ידועים כמשפיעים על מיגרנות.

 

7. גלוטן

כמו שנאמר בסעיף של השוקולד, גלוטן עלול להיות הגורם המרכזי להופעת המיגרנות. אחד הסממנים הראשונים להופעת צליאק אצל אנשים רבים הוא מיגרנות שלא פוסקות, אין זה אומר שאם אתה סובל ממיגרנות אז כנראה יש לך גם צליאק, אך קיים קשר מסוים. אם אתם סובלים מנפיחות, גזים, שלשולים ועצירויות, סיכוי גבוה שגלוטן הוא זה שמעורר את הופעת המיגרנות בגופכם.

לחם המכיל גלוטן