יום שבת הגיע, היום החופשי שלנו, איזה כיף! אולי נלך לים, לנמל או לסרט. מגיע הצהריים ואיתה המיגרנה. אתם מתחילים לקלוט שכמעט כל שבת, דווקא ביום חופש שלנו, המיגרנה מגיעה. האם זה פוקס?מיקריות? לא בדיוק.

ישנן מספר סיבות שבגללן המיגרה מגיעה דווקא ביום שבת, או יום שהוא יום חופש. אומנם נראה כאילו מישהו רוצה לעשות לו בכוונה שם למעלה, אבל זה לא המקרה. מיגרנה היא מחלה, לא הרבה מבינים את זה, כמו כל מחלה גם למיגרה יש טירגרים שגורמים לה להתפרץ. הטירגרטים המרכזי שלה הוא לחץ וחוסר שיגרה.

ואיך חוסר שיגרה בא לידי ביטוי אם לא ביום החופשי שלנו? ביום החופשי, אנו לא נמצאים במסגרת, כלומר אין לנו דפוס קבוע שהגוף שלנו מורגל אליו. וזה, המקור הראשון לבעיה.

 

להתעורר מאוחר

אחד הדברים האהובים על רבים וטובים מאיתנו, הוא האפשרות המדהימה שהשבת מביאה איתה – לכבות את השעון המעורר ולקום מיקיצה טבעית. הבעיה שמביאה איתה היקיצה הטבעית היא, שהגוף שלנו מקבל את ארוחת הבוקר הראשונה ביום, או אפילו רק את הקפה הראשון, לא מתי שהוא רגיל. אם בכל יום אנו קמים בשבע ושותים את ה"קפה של הבוקר" עד השעה שמונה וחצי, הרי בשבת אם נקום בתשע, הקפה יתעכב, הגוף שרגיל לצרוך את הקפאין יצא מאיזון ועלול להוביל לכאבי ראש בהמשך היום.

הפתרון – אולי ישמע לכם מוזר, אבל הרבה אנשים שסובלים ממיגרנה חמורה, קמים מוקדם גם בשבת על מנת לא להוציא את הגוף מאיזון. הם שותים את הקפה של הבוקר בשעה אליה הגוף רגיל חוזרים לישון, או מתחילים את הבוקר גם ביום שבת בשעה מוקדמת.

עוד פיתרון- הרגילו את הגוף שלכם לשתות את הקפה הראשון בשעה מאוחרת יותר, כזו שבימי שבת אתם כבר ערים בטוח.

 

מיטה ביום חופש
לא סתם המיגרנה מגיעה ביום החופשי שלנו

ארוחה כבדה בצהרי היום

עוד תופעה שייחודית ליום השבת, היא ארוחת הצהריים הגדולה, משפחות רבות נוהגות לאכול בשבת בצהריים ארוחה עשירה ומגוונות, אם באמצע שבוע אנו מסתפקים במנת בשר ותוספת בצד, הרי בשבת יש לנו לפעמים מספר סוגי בשרים, מספר סוגי תוספות ומגוון רחב של סלטים. כל זה טעים ומרגש, אך אם אתם סובלים ממיגרנות, זה עלול להכביד לנו על הגוף ולגרום לנו לכאבי ראש במהלך היום. כמו כן, בשבת יש "תחושת שחרור" ויציאה ממסגרות ולפעמים אנו בוחרים לאכול דברים שאנו נמנעים מהם במהלך השבוע. 

סטרס במוצאי שבת

מוצאי שבת זה הרגע בו אנו נפרדים מכל תחושת החופש שעטפה אותנו במשך סוף השבוע. ברגע שאנו מתנתקים מתחושת הרגיעה שבאה עם יום החופש שלנו, מתחילים לתכנן שבוע חדש (ועמוס) אנו יכולים לעורר סטרט ורגעי לחץ עבור הגוף שלנו, אם אנו רגישים לכאבי ראש, זה עלול לעורר את המיגרנה. נסו לא לתת חשיבות גדולה ליום ראשון והמטלות שאיתו.

התייבשות

אם ביומיום אתם מסתובבים עם בקבוק מים, או לכל היותר כוס מים על שולחן עבודה, הרי בשבת לא תמיד אני יושבים על שולחן העבודה שלנו ויכול מאוד להיות שתשתו פחות בימי שבת. יש קשר ישיר בין כמות המים שנשתה ביום לבין התפרצות המיגרנה, לכן אל תוותרו על שתיית (הרבה) מים, במיוחד בזמן פעילות מחוץ לבית, כשהשמש קופחת על ראשנו.

יציאה מזמני סדר היום

אם כל יום שלכם, מתחיל ונגמר באותו סדר כמעט, הרי ששבת הוא יום חופשי שהפעילות בו משתנה, ואיתה גם זמני הארוחות, ההפסקות מהמחשב והטלוויזיה והשתייה,כל אלה כמובן יגרמו לכאבי ראש אצל סובלים ממיגרנות. לכן, חשוב להקפיד לשמור על מסגרת מסוימת גם בימי שבת.

לסיכום, שבת או כל יום חופש הוא יום שאמור להנעים את זמננו, נסו לראות מה עובד בשבילכם על מנת לא להרוס את ימי השבת שלכם ולשמור על הכיף וההנאה כמרכיב העיקרי בהם.