אחת הצורות הנפוצות של כאבי ראש היא מיגרנה. כמה נפוצה? היא מופיעה ב-20%–22% מהנשים ו- 10%–12% מהגברים. היא נחשבת לבעיה הרפואית השלישית בשכיחותה אחרי אנמיה ואיבוד שמיעה בעולם מיגרנה מוגדרת כמחלה כרונית מגבילה, מכיוון שאדם שחווה התקף מיגרנה עלול להגיע למצב של השבתה מוחלטת בזמן ההתקף. באופן מפתיע, בייחוד בשל תדירות המחלה עדין לא נמצא פתרון לכאבי הראש האלה. התקף המיגרנה מיוחס לשינויים בכלי הדם ומערכת העצבים של האדם. 

כאמור, מיגרנה שכיחה אצל נשים פי שלושה לעומת גברים, בעיקר נשים בגיל הפוריות, יש לה קשר ישיר לשינויים ההורמוניים שהגוף עובר בתקופה זו. בדרך כלל ההתקפים מחילים בגיל בו האישה תקבל מחזור לראושנה. המון נשים מעידות על התקפים קבועים בזמן המחזור החודשי. נשים הסובלות ממיגרנות בזמן המחזור יחוו הקלה עד כדי הפסקה מלאה בהופעת ההתקפים בזמן ההיריון ועם התחלת גיל הבלות והפסקת המחזור החודשי, המיגרנה תעלם לגמרי. יש האומרים כי נטילת גלולות למניעת היריון מחמירה את תדירות ותסמינים של המיגרנה ויש להתייעץ עם רופא נשים על מנת לנטול גלולות המכילת פחות הורמונים.

איך אומרים מיגרנה בעברית?

צדעת צִלְחָה צַלְחִית

איך מזהים מיגרנה?

מיגרנה מתבטאת בכאבי ראש חוזרים, כאבי הראש האלה מתוארים "כפטישים הדופקים על הראש". בדרך כלל נרגיש את המיגרנה באזור אחד – המצח, העין או הרקה. זמן ההופעה של המיגרנה משתנה, יש כאלה שחווים אותה במשך מספר שעות והיא יכולה להופיע עד שלושה ימים ללא טיפול מתאים. למיגרנה יש ארבעה שלבים שמאפיינים את ההתקף שלה וכך ניתן לדעת שאכן הכאב ראש הזה הוא כאב ראש שנובע ממיגרנה.

כאבי הראש האלה לעתים מלווים בהקאות, בחילות, רגישות לרעב ואור, חולשה כללית בגוף ועוד. בהתקפים קשים נראה כי הפתרון היחידי לסבלו של החולה הוא חדר חשוך ושקט ושינה עד לחלוף ההתקף.

האם מיגרנה היא מחלה תורשתית?

כן, המיגרנה נחשבת למחלה תורשתית, הסיכון לחוות התקפי מיגרנה גדול בהרבה אם יש חולים במשפחה. 

מה גורם למיגרנה?

יש הרבה סיבות שיכולות לגרום למיגרנות: ארוחות לא סדירות, שינויים בהרגלי השינה, מוצרי מזון מסוימים, חוסר איזון הורמונלי, היריון ושימוש בגלולות. יש להבדיל כאבי ראש שנגרמים מראיה לא תקינה, למיגרנות.